Ilirske gomile - svjedoci drevne prošlosti
Ilirske gomile predstavljaju jedan od najznačajnijih arheoloških spomenika koji svjedoče o životu i običajima drevnih Ilira na području današnje Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Albanije. Ove impresivne kamene strukture, koje datiraju iz brončanog i željeznog doba (oko 2000.-500. pr. Kr.), služile su kao grobna mjesta ilirske aristokracije i važnih članova zajednice.
Konstrukcija i izgled
Gomile su građene od kamena, najčešće u kružnom ili elipsoidnom obliku, s promjerom koji može varirati od nekoliko metara do preko 20 metara. Visina im se kreće od jednog do nekoliko metara. Karakterizira ih posebna tehnika gradnje "u suhozidu" - bez korištenja vezivnog materijala. Središnji dio gomile obično sadrži jednu ili više grobnih komora gdje su polagani posmrtni ostaci pokojnika zajedno s grobnim prilozima.
Ritualni značaj
Način pokopa u gomilama otkriva složenu duhovnu kulturu Ilira i njihova vjerovanja o zagrobnom životu. Pokojnici su često sahranjivani s vrijednim predmetima poput:
- Oružja (mačevi, koplja, štitovi)
- Nakita (fibule, narukvice, ogrlice)
- Keramičkih posuda
- Osobnih predmeta
Znanstvena vrijednost
Arheološka istraživanja ilirskih gomila pružila su neprocjenjive podatke o:
1. Društvenoj organizaciji ilirskih zajednica
2. Trgovačkim vezama s drugim narodima
3. Razvoju metalurgije i umjetničkog obrta
4. Pogrebnim običajima i vjerovanjima
Rasprostranjenost i očuvanje
Ilirske gomile najgušće su raspoređene duž jadranske obale i u njenom zaleđu, posebno na područjima:
- Dalmatinske zagore
- Hercegovine
- Crnogorskog primorja
- Sjeverne Albanije
Danas mnoge od ovih gomila zahtijevaju hitnu zaštitu zbog djelovanja prirodnih faktora i ljudskih aktivnosti. Posebno je važno spriječiti njihovo uništavanje tijekom građevinskih radova i poljoprivrednih aktivnosti.
Ilirske gomile predstavljaju nezamjenjivo svjedočanstvo o životu drevnih stanovnika našeg područja. Njihovo proučavanje i očuvanje od ključne je važnosti za razumijevanje protohistorije jugoistočne Europe i razvoja ljudske civilizacije na ovim prostorima.